Punca Kematian Di Negara-negara Dengan Kadar Kematian Tertinggi

Kadar mortalitas dan penyebab kematian di negara-negara yang berbeza sangat berbeza di seluruh dunia, dan dapat memberikan banyak cahaya kepada keadaan hidup, pembangunan ekonomi, dan infrastruktur penjagaan kesehatan di tempat tertentu. Inilah sebab utama mengapa kita menilai punca kematian dan kadar kematian, kerana ia memberikan kita gambaran yang lebih jelas mengenai pembangunan kebajikan manusia di dalam bidang tertentu.

Ramai yang percaya bahawa penyebab kematian yang boleh menular (yang boleh merebak dari satu individu ke yang lain) adalah pemacu utama kadar kematian tinggi yang tipikal di negara-negara dunia ketiga. Walau bagaimanapun, ini tidak semestinya berlaku.

Kecemasan Zimbabwe

Zimbabwe adalah salah satu daripada banyak negara yang selama bertahun-tahun wujud di bawah pentadbiran kerajaan British dan Union Jack. Walau bagaimanapun dalam kemerdekaan, konflik tempatan dalam kerajaan baru membenarkan keselamatan dan infrastruktur menjadi cepat terjejas. Pemulihan bermula pada tahun 1980 apabila kerajaan yang baru, yang lebih stabil negara itu sendiri mampu mencapai pertumbuhan ekonomi yang cepat.

Berikutan dengan Demokrasi Zimbabwe dan Akta Pemulihan Ekonomi dari tahun 2001, dengan mana Kongres Amerika Syarikat bertujuan untuk mempromosikan pembangunan ekonomi dan pertumbuhan negara Zimbabwe, kebajikan negara semakin memburuk. Walaupun kesannya, tindakan pemulihan dan pembaharuan lain tidak dapat menghalang gelombang masalah baru, kerana inflasi mencapai 66, 000 peratus pada tahun 2007, wabak kolera yang meluas berlaku, dan kekurangan banyak sumber yang diperlukan mengejutkan negara-negara di terasnya. Bekalan perubatan dan makanan menjadi sangat bermasalah dalam tempoh ini dan, disebabkan kekurangan ini, sistem kesihatan negara telah merosot. Pada tahun 2012, Zimbabwe menduduki tangga carta global untuk banyak statistik yang tidak diingini, termasuk kematian yang disebabkan oleh penyakit berjangkit (711 kematian bagi setiap 100, 000 orang). PBB telah menyatakan bahawa keadaan Zimbabwe telah bertambah baik pada tahun-tahun kebelakangan ini kerana kerjasama global dalam bantuan kemanusiaan, walaupun keadaan bagi banyak orang Zimbabwe tetap tidak menentu.

The Big Four of South Africa

Afrika Selatan terkenal sebagai sebuah negara yang mempunyai kecantikan semulajadi yang indah dan ekonomi yang pesat berkembang. Malangnya, ia menduduki tempat kedua dalam Death 2012 oleh Carta Penyakit Berjangkit. Dengan kadar 512 kematian bagi setiap 100, 000 orang, penyakit berjangkit terbesar dan paling serius yang melanda negara termasuk "Big Four" yang berikut:

  • HIV / AIDS (6.1 juta orang dijangkiti HIV pada tahun 2012).
  • Malaria (IRS melaporkan bahawa pada tahun 2012, lebih daripada 40 peratus penduduk hidup beresiko dijangkiti).
  • Hepatitis B (menurut data baru-baru ini, tiga hingga empat juta lelaki asli dijangkiti virus kronik ini setiap tahun).
  • Tuberkulosis (menurut WHO 450, 000 kes aktif hadir di negara ini pada tahun 2013 sementara 89, 000 meninggal dunia akibat penyakit ini pada tahun 2012).
  • Afghanistan selepas Perang

    Tidak menghairankan bahawa semasa dan selepas peperangan di Afghanistan, negara mengalami kesulitan dalam mengekalkan taraf hidup dan infrastruktur perkhidmatan penjagaan kesihatan yang berkualiti. Negara ini juga tinggi di kalangan tempat-tempat yang mempunyai jumlah kematian terbesar yang disebabkan oleh penyakit berjangkit. Afghanistan mengambil tempat ketiga dalam kadar kematian untuk sebab-sebab tersebut, dengan 363 kematian bagi setiap 100, 000 orang.

    Pada tahun 2012, perjuangan menentang penyakit berjangkit masih lagi kuat. Walaupun kes polio telah hampir dihapuskan secara keseluruhannya, keadaan maut yang lain masih menimbulkan ancaman kesihatan yang serius di Afghanistan, termasuk tuberkulosis, malaria, dan HIV / AIDS. Walau bagaimanapun, walaupun kadar mereka masih terlalu tinggi, langkah-langkah pencegahan oleh IRS, WHO dan organisasi lain telah terbukti berkesan dari segi mengehadkan kematian dan meningkatkan akses kepada, dan kualiti, penjagaan kesihatan Afghani.

    Seperti yang telah disebutkan, penyakit berjangkit tidak semata-mata melanda negara-negara dunia ketiga. Walaupun carta itu diunggulkan oleh Zimbabwe, Afrika Selatan, Afghanistan dan India, negara maju tidak kebal, dan Rusia, Turki, Jerman, Perancis dan Jepun semuanya bergelut dengan syarat-syarat ini.

    Secara global, perjuangan menentang penyakit berjangkit berterusan. Dengan bantuan negara-negara maju, negara-negara Afrika dan Asia, serta tempat-tempat lain yang dilanda penyakit-penyakit seperti itu, mencari peluang baru untuk memanfaatkan kepintaran teknologi dan ubat-ubatan untuk mempromosikan pemulihan individu yang menderita.

    Punca Kematian Di Negara-negara Dengan Kadar Kematian Tertinggi Per 100, 000

    KedudukanNegaraJangkitanPenyakit Tidak BerjangkitKecederaan
    1Zimbabwe71159982
    2Afrika Selatan612711104
    3Afghanistan363846169
    4India253682116
    5China976332
    6Brazil9351480
    7Mesir7478233
    8Rusia74790103
    9Iran5656975
    10Turki4455539
    11Portugal4034325
    12Jepun3424440
    13Jerman2236523
    14Perancis2131335
    15Sepanyol1932318

    Disyorkan

    5 Constellations Biasa
    2019
    Negara-Negara Sempadan Afghanistan?
    2019
    Apakah Marble?
    2019