Haiwan Yang Paling Berpisah Di Lautan

Daripada semua haiwan yang sangat besar di planet ini, sepuluh paling berat tinggal di lautan. Malah, seluruh senarai haiwan hidup paling berat di dunia hanya terdiri daripada paus. Habitat akuatiknya yang luas adalah persis mengapa mereka boleh tumbuh menjadi begitu besar. Di darat, jika haiwan besar itu wujud, graviti akan menarik struktur otot dan tulang sehingga titik runtuh. Keapungan air menghalangnya daripada berlaku dan sebenarnya membantu otot-otot dan tulang untuk menyokong berat tambahan. Konsep ini menerangkan mengapa ikan paus dapat tumbuh dengan begitu besar, tetapi tidak menerangkan apa yang menghalang mereka daripada berkembang hingga perkadaran yang lebih besar. Apa yang menghalang mereka daripada terus berkembang sebenarnya dijelaskan dengan mempertimbangkan organ-organ dalaman ikan paus. Lebih banyak saiz badan meningkat, lebih kecil kawasan permukaan usus, paru-paru, ginjal, dan sel darah merah menjadi. Sebaik sahaja perbezaan antara saiz badan dan organ dalaman menjadi terlalu besar, organ-organ tidak dapat lagi melaksanakan keperluan metabolik tubuh. Maklumat berikut akan membincangkan ikan paus yang paling berat di dunia.

The Whale Heavest

Ikan paus biru

Spesies nombor satu dalam senarai itu adalah Paus Biru, haiwan terbesar hidup. Purata berat badan mereka ialah 110 metrik tan, bersamaan dengan 60 kereta! Majoriti mendiami Lautan Atlantik Utara dan Lautan Atlantik Utara walaupun dua subspesies tinggal di India dan Pasifik Selatan. Pada tahun 1947, ikan paus mendapati spesimen terbesar, iaitu 173 metrik tan, wanita 94 kaki.

Paus Tapak Pasifik Utara

Paus Kanan Pasifik Utara menelan hampir separuh daripada Paus Biru. Malangnya, mamalia marin ini terancam dan hanya tinggal 40 orang. Mereka menghabiskan musim panas di Laut Bering dan Teluk Alaska. Rata-rata, mereka menimbang 60 tan metrik dan berkembang menjadi 49 kaki. Ikan Paus yang terbesar yang pernah direkodkan adalah 65 kaki panjang.

Paus Kanan Selatan

Paus Kanan Selatan mempunyai purata 58 metrik tan dan berukuran 50 kaki. Mereka musim panas di Lautan Selatan, dekat dengan Antartika. Rekod terbesar Paus Kanan Selatan menunjukkan bahawa dia berusia 57 kaki dan 80 tan metrik. Mereka tidak menceburkan diri ke perairan tropika dengan kerap.

Paus Fin

Paus Fin mempunyai pelbagai berat dari 57 hingga 120 tan metrik. Ia berenang dari perairan tropika ke kutub, dan boleh mengukur hampir 64 kaki! Rekod terbesar ialah 89.6 kaki dan 74 tan metrik! Kelajuan mereka adalah setanding dengan steamships terpantas.

Paus Bowhead

Teruskan dalam senarai, seterusnya adalah Paus Bowhead, haiwan paling berat kelima. Mereka rata-rata 54.4 tan metrik dan mengukur sekitar 49 kaki panjangnya. Paus-paus ini wujud semata-mata di perairan Arctic dan Subarctic. Kapten ikan paus melaporkan bahawa yang terbesar yang pernah dia dengar ialah panjangnya 67 kaki. Terdahulu terancam kerana ikan paus, mereka telah pulih semula penduduknya.

Paus Tepat Atlantik Utara

The Whale Right Atlantic North yang beratnya 54 metrik tan secara purata dan berada di bahagian barat Lautan Atlantik Utara. Perempuan lebih besar daripada lelaki dan rekod terbesar adalah 61 kaki panjang dan berat tan metrik! Membuatnya hampir sebesar Paus Biru.

Paus Sperma

Paus Sperma dengan berat purata 31.25 tan metrik (lebih 68, 000 paun!). Paus Sperma hidup dan berhijrah melalui semua lautan terbuka. Mereka adalah penyelam terdalam kedua dan mempunyai otak terbesar di dunia. Muzium Narkoba Nantucket di Massachusetts mempunyai sisa spesimen 80 kaki. Paus Sperma paling terkenal dengan peranannya dalam novel Moby Dick .

Paus Humpback

Paus Humpback memberi makan di perairan kutub dan membiak dan melahirkan zon tropika. Rata-rata, mereka menimbang 29 tan metrik dan panjang 44 kaki. Yang terbesar dalam rekod ialah 89 kaki panjang dan 90 metrik tan berat badan; Malangnya, ikan paus membunuh dia di Laut Caribbean.

Sei Whale

Paus Sei seberat purata 22.5 metrik tan, walaupun yang terbesar, yang didapati berhampiran Iceland, adalah 53 kaki. Paus ini mendiami kebanyakan lautan dan lebih suka di perairan laut yang dalam.

Paus Grey

Akhirnya, Whale Grey adalah yang terakhir dalam senarai. Walaupun ia adalah sepuluh terkecil, berat purata ialah 19.5 tan metrik, atau hampir 43, 000 paun, dan tumbuh sehingga 44 kaki. Majoriti mendiami timur Pasifik Utara walaupun populasi yang kecil dan terancam memilih kawasan Asia di lautan. Menariknya, mereka mempunyai penghijrahan terpanjang mana-mana haiwan di Bumi.

Daya tarikan Manusia dengan Haiwan Besar

Manusia sentiasa terpesona oleh haiwan besar. Pada zaman purba, ketakutan makhluk-makhluk ini menimbulkan fikiran manusia. Hari ini, haiwan gergasi adalah peringatan tentang bagaimana manusia kecil. Paus khususnya mempunyai pengawalan khas terhadap manusia; mereka mewakili dua misteri: saiz yang besar dan kehidupan bawah air. Haiwan terbesar di dunia akan sentiasa memikat manusia.

The Heavest Living Animals In The World

KedudukanHaiwanMassa Purata (tan)Mass Maximum (tan)Purata Jumlah Panjang (m)
1Ikan paus biru110.00190.0024.00
2Paus Tapak Pasifik Utara60.00120.0015.50
3Paus Kanan Selatan58.00110.0015.25
4Paus Fin57.00120.0019.50
5Paus Bowhead54.50120.0015.00
6Paus Tepat Atlantik Utara54.00110.0015.00
7Paus Sperma31.2557.0013.25
8Paus Humpback29.0048.0013.50
9Sei Whale22.5045.0014.80
10Paus Grey19.5045.0013.50

Disyorkan

Kawasan Kanada
2019
Bendera Negeri Mississippi
2019
Apakah Jenis Kerajaan Adakah Pakistan Mempunyai?
2019